حساب امانی راهی برای اعتباربخشی به قرارداد خریدار و فروشنده است

  • سه شنبه 20 بهمن 1394 ساعت 12:57

اخبار => آخرین-اخبار

حساب امانی راهی برای اعتباربخشی به قرارداد خریدار و فروشنده است

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خواستار ابلاغ فوری حساب امانی از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها شد.

به گزارش expertbms به نقل از  ایسنا، حامد مظاهریان با بیان اینکه یکی روش‌های گردش مالی مفقوده در نظام بانکی کشورمان، حساب امانی (escrow account) است، اظهار کرد: حساب‌های امانی به این مفهومند که بانک‌ها می‌توانند به قرارداد میان خریدار و فروشنده، اعتبار بخشیده و بر فرآیند گردش مالی ساخت و ساز نظارت داشته باشند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: پیشنهاد این وزارت این است که در پیش‌فروش ساختمان یک حساب امانی در بانک باز شده، پیش‌خریدار مبالغ خود را به این حساب واریز کرده و پیش‌فروشنده هم با اجازه بانک و پس از دریافت گزارشات پیشرفت پروژه از سوی کارشناس مورد تأیید بانک، وجوه واریزی را برداشت کند. اجرای این پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، اعتماد‌سازی را در بازار و جمع خریداران در پی دارد.

وی افزود: راه‌اندازی حساب امانی مستلزم نگارش آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و قوانین مرتبط با آن از سوی بانک مرکزی است و باید به بانک‌ها ابلاغ شود. در حال حاضر آیین‌نامه اجرای قانون حساب امانی در دست بررسی و تدوین در بانک مرکزی است و بانک‌ها اجرای آن را منوط به ابلاغ دستورالعمل در دست تدوین در بانک مرکزی کرده‌اند که امیدواریم هر چه سریع‌تر این آیین‌نامه تدوین و به بانک‌ها ابلاغ و یک برنامه مطمئن در فرآیند پیش‌خرید آپارتمان راه‌اندازی شود.

مظاهریان با بیان اینکه تعیین کارمزد بانک‌ها برای اجرای قانون حساب امانی یکی از دستورالعمل‌هایی است که باید بانک مرکزی همزمان با آیین نامه اجرای قانون حساب امانی به بانک‌ها ابلاغ کند، به پایگاه خبری وزارت شهرسازی گفت: نظر وزارت راه و شهرسازی اخذ کارمزد حداقلی از مردم است.

به گفته این مقام وزارت راه و شهرسازی حساب امانی در همه بانک‌ها قابل اجراست ولی بانک مسکن در عملیاتی کردن آن پیشقدم خواهد بود.

مطالب دیگر:


ارسال نظر

ارسال